rezerwacja online

Gdy
JAKOŚĆ
ma znaczenie.

Ortodoncja dla wymagających
DAMON Q
przekonaj się sam

Twój uśmiech
to klucz do wielu drzwi
Jesteś tego wart.

Wybielanie zębów
BEYOND™ Polus®
"bielszy odcień bieli..."

Rozwiązania, które pracują na Twój sukces
Kulminacja doświadczeń i innowacji
chcesz więcej...

W poszukiwaniu piękna

Dream Dental

Studio Stomatologii Estetycznej

tylko Ty i Twój lekarz

 

Ortodoncja

ORTODONCJA - CZY NAPRAWDĘ JEST NIEZBĘDNE, BYŚMY MIELI PROSTE ZĘBY?

Wady zgryzu, a także inne nieprawidłowości w zakresie położenia i ustawienia zębów to nie tylko problem estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny, którym zajmujemy się w nowoczesnej ortodoncji. Prawidłowe ustawienie zębów dzięki poprawie wyglądu i lepszemu samopoczuciu to gwarancja sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym, lecz także mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego, tendencji do chorób przyzębia (paradontozy). Leczenie ortodontyczne często może również zniwelować wady wymowy, jak również poprawić jakość żucia (gryzienie, odgryzanie pokarmów).

 

Wady zgryzu wraz z wiekiem są głównym czynnikiem utraty zębów. Niewłaściwe ułożenie zębów przyśpiesza stopniową ich utratę z kości i dziąseł. Wada położenia szczęk może być dodatkową przyczyną wady zgryzu, wpływającą na zmiany patologiczne w stawie skroniowo- żuchwowym (TMJ) wraz z licznymi związanymi z tym objawami. A więc odpowiedź brzmi: TAK! Powinniśmy mieć proste zęby

 

NAJWAŻNIEJSZE FAKTY 

Niektóre z pozornie łatwiejszych do leczenia stanów, sygnalizujących potrzebę na wczesne badanie ortodontyczne to:

 • Wczesne lub późne wypadanie zębów
 • Trudności w żuciu czy gryzieniu
 • Oddychanie przez usta
 • Ssanie kciuka
 • Tłoczące się, źle ulokowane, czy zablokowane zęby
 • Próchnica na stycznych stłoczonych zębów
 • Szczęki przesunięte lub wydające dźwięki
 • Trudności z wymową
 • Gryzienie policzka lub brzegu ust
 • Zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
 • Zaburzenia symetrii twarzy
 • Szczęki, które są za daleko wysunięte wprzód lub w tył
 • Zgrzytanie, ścieranie lub zaciskanie zębów.

 

Etapy leczenia ortodontycznego:

     

 • Konsultacja ortodontyczna - podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznaje się z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta. Na pierwszej wizycie lekarz ortodonta wykonnuje szczegółowe badania pozwalające na postawienie pełnej diagnozy i ustalenie indywidualnego planu leczenia:

  • badanie wewnątrz i zewnątrzustne
  • pobranie wycisków do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia
  • dokumentacja fotograficzna wewnątrz i zewnątrzustna
  • zdjęcia rentgenowskie: cyfrowy pantomogram, zdjęcie cefalometryczne
 • Omówienie planu leczeniapodczas drugiej wizyty lekarz przedstawia Pacjentowi plan leczenia ortodontycznego, uwzględniający przebieg i przewidywany czas trwania leczenia ortodontycznego. Ustalony na podstawie wykonanych badań, ten plan ma zagwarantować Pacjentowi uzyskanie jak najlepszego wyniku pod względem estetyki, funkcji i stabilności. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania Pacjenta i wybór aparatu (to, czy będzie to aparat ruchomy, aparat stały metalowy, porcelanowy, kryształowy/szafirowy lub aparat lingwalny czy też aparat z indywidualnie wykonywanymi zamkami w technologii 3D dla indywidualnego pacjenta). Przy wyborze aparatu należy uwzględnić także koszty leczenia aparatem stałym. Po zaakceptowaniu przez Pacjenta planu leczenia, ortodonta rozpoczyna właściwe leczenie ortodontyczne.

 • Rozpoczęcie właściwego leczenia -  to wydanie Pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Lekarz ortodonta przedstawia Pacjentowi wszelkie wskazania ortodontyczne, zasady chigieny użytkowania aparatu, odpowiedniej żywności czy skierowanie na fizjoterapeuty narządu żucia.
   

 • Wizyty kontrolne - sukces leczenia ortodontycznego zależy od ścisłej współpracy pomiędzy Pacjentem i jego lekarzem. Wizyty kontrolne są obligatoryzjne i niezbędne celem kontroli przebiegu leczenia, aktywacji odpowiednich sił, wyciągów czy też dołączeniu dalszych podzespołów poszczególnych aparatów, omówieniu odpowiednich ćwiczeń wykonywanych potem indywidualnie przez Pacjenta. 
   
 • Zakończenie czynnego leczenia - retencja.  Leczenie ortodontyczne to też faza retencji i stabilizacji osiągniętych wyników leczenia. Niezbędnym etapem po zdjęciu aparatu stałego jest faza bierna leczenia, stabilizująca, zapobiegająca nawrotowi wady. Po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów z kleju i wypolerowaniu, ortodonta przykleja w łuku dolnym i górnym specjalny element stabilizujący zęby (retainer) do wewnętrznej powierzchni zębów. Często Pacjent otrzymuje wskazania retencji innego rodzaju, mianowicie jest to ruchoma akrylowa, przeźroczysta płytka, którą bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego należy nosić w dzień i w nocy, później czas jej noszenia jest stopniowo redukowany. W niektórych przypadkach wady zgryzu oprócz płytki konieczny jest także retainer.

 

RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH: 

 

 • Aparaty ruchome wewnątrzustne składają się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez Pacjenta (dziecko), drucianych elementów utrzymujących oraz elementów aktywnych: śrub, sprężyn. Najlepszym momentem na leczenie wad zgryzu przy pomocy tego typu aparatów jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Leczenie aparatem ruchomym, jego skuteczność uzależnione są od rodzaju  wady, wieku Pacjenta oraz jego współpracy z lekarzem. Podobnie przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o czas leczenia ortodontycznego. Aby prawidłowo wyleczyć wadę narządu żucia, Pacjent musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu. W niektórych wadach stosowane są także aparaty zewnątrzustne. W DreamDental leczymy między innymi za pomocą poniższych aparatów czynnościowych i nie tylko:                                                                                             -Twin Block, Pendulum, Hyrax, Bi-Helix, aparat blokowy, aparaty Frankla, Herbsta, Klammta, Stochfisha, Metzeldera, Schwarza.        

 • Aparaty stałe - Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim aparat ortodontyczny stały. Mamy do wyboru kilka rodzajów aparatów metalowych, kompozytowych, ceramicznych, lingwalnych lecz decyzję, co do wyboru aparatu podejmuje lekarz wraz z Pacjentem. Aparat na zęby możemy stosować u młodych Pacjentów, a także u osób dorosłych niezależnie od wieku. Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków, pierścieni) osadzonych za pomocą specjalnych klejów na stałe do powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby, którą dyktuje ortodonta. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od wady zgryzu od roku do około trzech lat.

 

 

 

 

System Damona®

 

System Damona®, to system wykorzystujący w leczeniu zamki bezligaturowe, zaawansowane technologicznie łuki oraz niskie siły. W większości przypadków w wyniku leczenia tym systemem uzyskuje się ładne uśmiechy bez potrzeby usuwania zębów. Leczenie przebiega szybciej, jest mniej wizyt kontrolnych, pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort w porównaniu z tradycyjnym leczeniem. Systemu Damona to unikalna filozofia leczenia, która poza wyrównaniem zębów kreuje szerokie, piękne uśmiechy. Bierzemy pod uwagę wygląd twarzy pacjentów, profile i inne elementy wyglądu, decydujące o tym jak będą oni wyglądać w wieku 40, 50 lat i później System Damona  jest bardziej efektywny ponieważ wykorzystuje dużo delikatniejsze, bardziej równoważące się siły biologiczne niż ma to miejsce przy leczeniu zamkami konwencjonalnymi. Mniejsze tarcie systemu zapewnia uzyskanie właściwej pozycji zębów i poprawioną harmonię twarzy.

Damon Clear™ - więcej niż widzą oczy

Damon Clear™ jest częścią Systemu Damona, całkowicie nowego podejścia do leczenia wad zgryzu. System Damona to kombinacja zamka bezligaturowego ze specjalnymi drutami z pamięcią kształtu, dzięki czemu przesunięcia zębów następują szybko i wygodnie, a rezultaty w zakresie zapewnienia pięknego uśmiechu i poprawy wyglądu twarzy są spektakularne.  Z Damon Clear™ możesz cieszyć się pięknym uśmiechem zarówno w trakcie leczenia jak i w kolejnych latach. Jeśli zdecydujesz się na estetyczny aparat Damon Clear™, ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że nosisz aparat ortodontyczny. Inne tak zwane „przeźroczyste” aparaty mają widoczne części metalowe lub elastyczne ligatury, które mogą zżółknąć w trakcie leczenia i gromadzić bakterie. Natomiast aparaty Damon Clear™ są dyskretne, łatwe do utrzymywania w czystości i odporne na powstawanie plam i przebarwień.

 

Clear Aligner "nakładkowe" leczenie ortodontyczne

 horizontal line
Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek , które prostują zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne , co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wykonywane metodą termoformowania na urządzeniach firmy SCHEU DENTAL z użyciem nowej technologii i analizy cyfrowej. Metoda Clear Aligner to nieinwazyjna terapia ortodontyczna przeznaczona zwłaszcza dla osób, które cenią sobie estetykę. Z nakładkami Clear Aligner możesz rozmawiać i śmiać się swobodnie. Podstawowymi zaletami nakładek Clear Aligner jest wysoki komfort , idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum dla prostych wad ortodontycznych.  

 Clear Aligner - dyskretny sposób na piękny uśmiech...